Izraelsko-palestínsky konflikt je nielen politickým a vojenským, ale aj morálnym bojom, v ktorom sú na oboch stranách zločiny a odsúdenia. Zatiaľ čo často počúvame o palestínskych väzňoch, ktorí sú považovaní za politických väzňov, nie je možné opomenúť fakt, že mnohí z nich boli právoplatne odsúdení za teroristické útoky a iné závažné zločiny. Na druhej strane aj v rámci židovskej komunity existujú prípady, kde izraelské právo odsúdilo Židov za násilné a protizákonné činy. Tento článok sa zameriava na niektoré z týchto prípadov, ktoré ukazujú, že izraelské súdy konajú spravodlivo a nevyhnutne, bez ohľadu na národnosť páchateľa.
Palestínčania, ktorí boli právoplatne odsúdení v Izraeli
Izrael v rámci svojho právneho systému väzní niekoľko tisíc palestínskych občanov, ktorí sú odsúdení za rôzne zločiny, najmä teroristické útoky, vraždy civilistov, bombové atentáty a ďalšie formy násilia. Mnohé z týchto činov majú za následok smrť alebo zranenie nevinných Izraelčanov. Tieto odsúdenia ukazujú, že izraelské súdy sa nezastavujú pred vyvodením spravodlivosti ani voči palestínskym páchateľom.
Zakaria Zubeidi
Zakaria Zubeidi, bývalý veliteľ brigády al-Aqsa Martyrs’ Brigade, sa stal jednou z najznámejších postáv palestínskeho odboja. Zubeidi sa podieľal na viacerých útokoch proti izraelským civilistom počas druhej intifády. V rokoch 2002 a 2003 bol zapojený do plánovania atentátov na izraelských vojakov a civilistov. Po zadržaní bol obvinený z terorizmu, vraždy a plánovania útokov. Napriek tomu, že niektoré skupiny ho považovali za hrdinu, izraelské súdy ho právoplatne odsúdili na dlhoročné väzenie.
Ahmed Jibril
Jibril bol jedným z hlavných organizátorov teroristických útokov proti Izraelu v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Bol zakladateľom a lídrom Organizácie ľudového frontu oslobodenia Palestíny (PFLP). Po niekoľkých úspešných útokoch, ktoré viedli k zabíjaniu izraelských civilistov, bol Jibril zatknutý a následne odsúdený. Izraelské súdy ho odsúdili na doživotie za jeho účasť na terorizme, aj keď bol nakoniec v rámci výmeny väzňov vymenený za izraelských zajatcov.
Mohammad Zahran
Zahran, jeden z členov brigády Hamas, bol odsúdený za organizovanie teroristických útokov v regióne Judey a Samařia. Jeho útoky zahŕňali bombové atentáty, ktoré si vyžiadali životy izraelských civilistov. Zahran bol zadržaný a neskôr odsúdený na mnoho rokov väzenia, pričom súd jeho činy označil za vážne porušenie medzinárodného práva a bezpečnosti Izraela.
Izraelskí Židia odsúdení za zločiny proti Palestínčanom a iným Arabom
Izraelské súdy neukazujú zaujatost voči etnickým alebo náboženským skupinám, a to platí aj pre Židov, ktorí sa dopustili zločinov, či už voči Palestínčanom, alebo iným Arabom. V prípade izraelských Židov, ktorí sa podieľali na násilnostiach voči Palestínčanom alebo v rámci nacionalistických skupín, sú izraelské právne inštitúcie ochotné vynášať rozsudky, ktoré sú nekompromisné.
Baruch Goldstein
Jedným z najznámejších prípadov židovskej osoby odsúdenej za zločin bol Baruch Goldstein, ktorý v roku 1994 vykonal masaker v jaskyni Machpela v Hebrone, kde zavraždil 29 palestínskych modliacich sa a zranil ďalších 125. Tento čin, ktorý bol označený za teroristický útok, bol jednoznačne odsúdený izraelským právnym systémom. Goldstein bol zabitý na mieste, ale jeho zločin zostal trvalým mementom, ktoré vyvolalo silné medzinárodné odsúdenie.
Elior Chen
Elior Chen, bývalý rabín, bol odsúdený za týranie detí v rámci jeho sektárskeho vedenia. V tomto prípade boli obete deťmi zo znevýhodnených palestínskych rodín, ktoré sa stali obeťami zneužívania a bitia v mene religiózneho presvedčenia. Tento prípad ukázal, že izraelské súdy sú schopné súdiť aj vlastníkov a vodcov židovských sekt, ktorí porušujú zákony a morálne princípy.
Aharon Ahiaz
Aharon Ahiaz bol izraelský vojak, ktorý sa v roku 2002 podieľal na zneužívaní palestínskych civilistov počas operácie „Harpun“. Po tom, čo bol zadržaný a vyšetrovaný, bola jeho činnosť právoplatne odsúdená. Tento prípad ukázal, že izraelské súdy sú ochotné trestať aj izraelských vojakov, ktorí porušujú etické a právne normy, aj keď ide o súčasť vojenských operácií.
Záver
Rôzne prípady palestínskych a izraelských páchateľov, ktorí boli právoplatne odsúdení, ukazujú, že izraelský právny systém sa usiluje o spravodlivosť bez ohľadu na národnosť či náboženstvo páchateľa. Tento fakt je dôležitý v kontexte tvrdení, že Izrael v niektorých prípadoch neuprednostňuje spravodlivosť len preto, že ide o židovských občanov alebo Palestínčanov. Izraelský právny systém sa ukazuje ako nestranný a vytrvalý v prípade vážnych zločinov, a to aj v rámci vnútorných konfliktov. Tieto príklady demonštrujú, že právna zodpovednosť sa týka každého, kto poruší zákon, a že prístup k spravodlivosti je rovnaký pre všetkých, bez ohľadu na ich etnický alebo náboženský pôvod.
Jasné... Tí čo pošlú vojaka decimovať pôvodné... ...
Celá debata | RSS tejto debaty