Autizmus a vplyv hier: keď joystick pomáha duši

„Prečo sa v hrách cítim normálne, a v reálnom svete nie?“ – túto otázku si položil nejeden autista. Herný svet totiž neraz ponúka viac pochopenia a bezpečia než ten skutočný. V tomto článku sa pozrieme na to, ako hry ovplyvňujú život autistov, ako môžu pomôcť rozpoznať diagnózu, a kde sa dá v praxi nájsť miesto, kde si ich môžeš zahrať aj na Slovensku.

Hry ako bezpečný priestor

Svet autistu je často plný premenných, ktoré nedávajú zmysel. Hluk, očný kontakt, chaotické rozhovory, dvojzmysly. V hrách je všetko inak:

  • Pravidlá sú jasné.
  • Ciele sú definované.
  • Reštart je vždy možný.

Nie je náhoda, že mnohí autisti nachádzajú vo videohrách či TCG hrách (napr. Pokémon TCG) svoje útočisko. Hranie poskytuje kontrolu, predvídateľnosť a hlavne – radosť bez sociálneho stresu.

Diagnóza cez questy

Mnoho autistov bolo diagnostikovaných až v dospelosti – a práve hry im často pomohli pochopiť, že „fungujú inak“.
Zrazu si všimnú, že ich fascinuje systém. Že si zapisujú štatistiky, memorujú schopnosti stoviek postáv, že milujú optimalizáciu, tabuľky a taktiku.

Niektorí psychológovia dokonca upozorňujú, že spôsob, akým autista hrá – jeho detailná orientácia na mechaniky, vyhýbanie sa hlasovému chatu alebo extrémna potreba kontroly nad prostredím – môže byť nástrojom diagnostiky. Čo hovoria výskumy?

Veda sa v posledných rokoch začala o túto tému vážne zaujímať:

  • Videohry zlepšujú symptómy autizmu. Štúdia v Journal of Autism and Developmental Disorders zistila, že deti s ASD, ktoré hrali terapeutické hry, vykazovali zlepšenie v správaní a vnímali terapiu pozitívne.
    Zdroj – PubMed
  • Stolové hry znižujú sociálnu úzkosť. Podľa výskumu Autism Research Institute môžu TTRPG (tabletop roleplaying games) zlepšiť schopnosť komunikovať a porozumieť iným.
    Zdroj – Autism.org
  • Dungeons & Dragons ako terapia. Nové výskumy ukazujú, že D&D môže zlepšiť schopnosť budovať vzťahy a rozvíjať empatiu u dospelých autistov.
    Zdroj – Sage Journals

Slovensko hrá tiež: herne a Pokémon TCG

Ak ťa zaujalo TCG alebo si už zarytý fanúšik Pokémonov, máme dobré správy – aj na Slovensku sú priestory, kde si môžeš zahrať s ďalšími hráčmi, vyskúšať si decky, alebo len pozrieť, ako to funguje.

Príklady miest:

  • CardEmpire.sk – predajňa v Bratislave s obrovským výberom TCG hier (Pokémon, One Piece, Flesh and Blood…). Často organizujú turnaje a stretnutia.
  • Kartovo – herne v Poprade, Košiciach a Prešove. Špecializujú sa na Pokémon TCG, Magic: The Gathering a iné.
  • Lokálne komunity na Facebooku a Discorde, kde sa pravidelne organizujú Pokémon ligy alebo D&D kampane – stačí pohľadať podľa mesta.

Tieto priestory sú skvelé pre autistických hráčov – kombinujú bezpečné, štruktúrované prostredie s možnosťou socializácie bez tlaku.

Záver: Hranie ako spôsob, nie únik

Hry nie sú len zábava. Sú zrkadlom, nástrojom rastu, a často aj prvou cestou k sebaobjaveniu. Pre autistu môžu byť bezpečným miestom, terapeutickým prostriedkom, a najmä – komunitou, kde si nepotrebuješ nič dokazovať.
Byť „iný“ v hre nevadí. Práve naopak – často je to tvoja najsilnejšia karta.

Ak si autista, neboj sa hrať. A ak poznáš niekoho, kto je na spektre – možno práve spoločná hra bude tou bránou, ktorou si k sebe nájdete cestu.

Nie každý progres je pokrok. Nie každý konzervativec je bigot.

19.07.2025

Na slobodu slova si dnes prisahajú všetci — no málokto ju dokáže naozaj uniesť. Prípad pochodu „Hrdí za rodinu“, ktorý sa konal paralelne s Dúhovým pochodom, a reakcie naň, sú ukážkovým príkladom toho, ako pluralita názorov a sloboda prejavu dostávajú zabrať nie preto, že by niekto zakazoval hovoriť — ale preto, že príliš veľa ľudí nevie počúvať. 1. [...]

Nehodlám sa podvoliť falošnému mesiášstvu Jozefa Tisa

19.07.2025

Chápem rozhorčené komentáre. Úprimne. Rozumiem hnevu, ktorý planie pod príspevkami, kde sa meno Jozefa Tisa skloňuje s takou samozrejmosťou, akoby išlo o akéhosi martýra národa, dokonca svätca, ktorému by sme mali každé ráno zapáliť sviečku vedľa pomaranča s klinčekmi. Ale prepáčte — na túto diskotéku ja netancujem. Nechcem a ani nebudem. Nechcem a ani sa nehodlám [...]

Tiso: Otec národa či kňaz v tieni šibenice?

18.07.2025

Jozef Tiso.Jedno meno a tak veľa zrkadiel, v ktorých sa národ dodnes márne snaží uvidieť svoj čistý odraz. 🟡 Legenda „otca štátu“: Záchranca, ktorý sa topí vo vlastných legendách Pre niektorých je Tiso akýsi svätožiarový ochranca, „otec slovenského štátu“, muž, ktorý údajne postavil múr medzi slovenský ľud a horšie hrôzy Tretej ríše. Tvrdia, že [...]

výcvik, výcvik do národných obranných síl

Potrebujeme naozaj viac suverenity a menej záväzkov?

20.07.2025 00:00

Chceme suverénnejšie Slovensko – silnejší hlas, rešpekt, menej závislosti. No zároveň sa nechceme viazať, nechceme niesť náklady. Dá sa získať rešpekt bez dôveryhodnosti? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

Donald Trump

Trump trvá na tom, že iránske jadrové zariadenia sú úplne zničené

19.07.2025 22:04

Údery podľa Washingtonu vrátili iránsky jadrový program o niekoľko rokov späť.

Vatican / Pope / Pápež / Lev XIV /

Vatikán spochybňuje, že útok na kostol v Gaze bol zo strany Izraela omylom

19.07.2025 21:51

V Pásme Gazy žijú približne dva milióny ľudí, z ktorých je asi tisíc kresťanov. Sú tam tri kostoly.

Filip Tadeáš Holzer

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 165
Celková čítanosť: 186633x
Priemerná čítanosť článkov: 1131x

Autor blogu

Kategórie