Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, a to za údajné vojnové zločiny. Tento krok je však ďalším príkladom selektívnej spravodlivosti, ktorá nerešpektuje geopolitické realita a zohľadňuje politické tlaky, nie objektívnu spravodlivosť. Ako autista, ktorý sa vždy riadi logikou a objektívnosťou, musím tento krok odsúdiť ako zásah do suverenity Izraela a jednoznačne ho považujem za neakceptovateľný. O to viac obdivujem rozhodnutie Maďarska, ktoré sa postavilo proti tomuto zatykaču, a považujem ho za správne.
Maďarský premiér Viktor Orbán jasne vyjadril, že Maďarsko nebude rešpektovať rozhodnutie ICC a že izraelský premiér môže bezpečne navštíviť Budapešť. Tento postoj je vynikajúcim príkladom, ako krajina môže stáť na strane národnej suverenity a spravodlivosti v medzinárodnom meradle. Maďarsko, člen Európskej únie a NATO, sa postavilo proti rozhodnutiu organizácie, ktorá sa naoko tvári ako apolitická, ale v skutočnosti vykonáva politické rozhodnutia, ktoré sú v mnohých prípadoch zaujaté.
Izrael, ako štát, ktorý čelí neustálemu ohrozeniu zo všetkých strán, sa nachádza v úplne odlišnej situácii ako mnoho iných krajín, ktoré čelili vojnovým zločinom a nikdy neboli vyšetrené. Izrael má právo na sebaobranu, a každý krok, ktorý podnikne v rámci svojej obrany, musí byť chápaný v kontexte jeho existenciálneho ohrozenia. V tomto zmysle je zatykač na Netanjahua nielen nespravodlivý, ale aj nelegitímny, pretože ignoruje realitu vojny a bezpečnostných hrozieb, ktorým Izrael čelí.
Maďarsko správne rozpoznalo, že rozhodnutia ICC nie sú vždy založené na objektívnych právnych základoch, ale často sú výsledkom politických tlakov. Tento krok je prejavom neochoty podriadiť sa rozhodnutiam, ktoré sú motivované ideologickými záujmami a nie pravou spravodlivosťou. Je skutočne alarmujúce, že ICC, ktorý by mal slúžiť ako orgán spravodlivosti pre všetkých, sa v tomto prípade stal nástrojom politického nátlaku, ktorý sa zameriava na jednu krajinu, zatiaľ čo iné štáty s oveľa horšími bilanciami v oblasti ľudských práv sa z neho tešia.
Zatiaľ čo krajiny ako Maďarsko odvážne vystupujú proti tomuto rozhodnutiu, ostatné členské štáty EÚ, ktoré sa rozhodli podporiť zatykač, by mali čeliť otázkam o tom, akú skutočnú spravodlivosť chcú presadzovať. Je potrebné si uvedomiť, že ICC nie je apolitická organizácia, ako sa často tvrdí. Je to inštitúcia, ktorá môže byť ovplyvnená politickými záujmami a zaujatými rozhodnutiami.
Ako autista, ktorý sa vždy riadi logikou, nemôžem súhlasiť s tým, že by krajina, ktorá čelí existenčným hrozbám, mala byť obvinená z vojnových zločinov bez riadneho zohľadnenia kontextu a politickej reality. Maďarsko urobilo správny krok tým, že sa postavilo proti rozhodnutiam ICC a vyjadrilo podporu Izraelu v jeho boji za prežitie. Tento postoj ukazuje, že Maďarsko chápe, že skutočná spravodlivosť nezávisí od politických tlakov a selektivity, ale od objektívnosti a rešpektovania národnej suverenity.
Zatiaľ čo Izrael bude naďalej čeliť hrozbám zo všetkých strán, rozhodnutia ako toto len zhoršujú situáciu a pridávajú k vážnym problémom, ktoré už existujú. Tieto zatykače a rozhodnutia nás nútia položiť si otázku, či je spravodlivosť skutočne spravodlivá, alebo len nástrojom na potláčanie tých, ktorí sú najzraniteľnejší. Pre mňa je odpoveď jasná – nie, toto nie je spravodlivosť.
Genealogické výskumy priniesli prekvapujúce... ...
Aj ja stojím za Izraelom. ...
Celá debata | RSS tejto debaty