Iný softvér, rovnaký človek

Keď spoločnosť hovorí o inklúzii, často tým myslí: „Ako týchto ľudí upraviť, aby zapadli do normy?“ Ale čo ak problém nie je v tom, že autisti sú iní, ale v tom, že sme naučení rozmýšľať iba jedným spôsobom?

Autizmus nie je bug. Je to iný systém.

Predstavte si, že ľudské myslenie sú operačné systémy. Väčšina ľudí beží na „Windows“ – zabehnuté, rozšírené, všadeprítomné. My, autisti, sme skôr ako Linux. Pracujeme inak. Občas zložitejšie, no zároveň efektívne, stabilne a s obrovským potenciálom. No keď niekto čaká, že budeme mať rovnaké klávesové skratky a rovnaké užívateľské rozhranie, prirodzene bude frustrovaný. A to platí obojstranne.

Problém teda nie je v tom, že by „autistické mysle“ boli nefunkčné. Problém je v tom, že svet si nastavujeme ako softvér iba pre jeden typ užívateľa.

Vysokofunkčný autizmus nie je neviditeľný

Mnohí z nás, najmä s tzv. vysokofunkčným autizmom, prechádzame spoločnosťou ako chameleóni. Skrývame svoje zvláštnosti, kamuflujeme stres, učíme sa sociálne skripty ako cudzie jazyky. Ale pod povrchom často beží systém na plné obrátky, analyzuje, filtruje, triedi, bojuje s preťažením.

A spoločnosť nás buď precení („veď si taký inteligentný, čo sa sťažuješ?“), alebo podcení („nie si dosť prispôsobivý“). Obe reakcie vedú k tomu istému: k izolácii a nedorozumeniu.

Inklúzia začína pochopením, nie úpravou

Skutočná inklúzia nezačína tým, že „naučíme autistov správať sa normálne“. Začína tým, že prestaneme očakávať, že „normálne“ je jediný správny spôsob fungovania.

Je v poriadku, ak niekto potrebuje jasné pravidlá, tiché prostredie alebo predvídateľný rozvrh. Je v poriadku, ak má niekto silné špeciálne záujmy a analyzuje svet cez detaily. Tieto črty nie sú chybou – sú to vlastnosti iného systému. Systému, ktorý môže byť spoľahlivý, inovatívny, loajálny a často nečakane odolný.

Čo spoločnosť získa, keď prestane autistov opravovať

  • Tímových hráčov, ktorí sú zásadoví, systematickí a verní svojej práci.
  • Inovátorov, ktorí si všímajú prehliadané detaily.
  • Ľudí s hlbokým záujmom, schopných ponoriť sa do témy viac než ktokoľvek iný.
  • Spolubývajúcich a susedov, ktorí chcú poriadok, pokoj a zmysel v medziľudských vzťahoch.

Ale hlavne: spoločnosť získa rozšírené videnie reality. Pretože až keď počúvame aj „alternatívne operačné systémy“, začíname chápať, ako rôznorodý a bohatý je ľudský svet.

Záver? Autizmus nie je prekážka. Je to perspektíva.

Ak niekoho vylúčime preto, že „nefunguje ako my“, pripravujeme sa o celú kategóriu schopností, citlivosti a pohľadov. Inklúzia autistov – obzvlášť vysokofunkčných – nie je otázka charity. Je to otázka praktickej múdrosti.

Ak pochopíme, že autisti nie sú ako rozbitý Windows, ale plnohodnotné Linuxy, ktoré len potrebujú vlastný kód podpory, otvoríme dvere komunite, ktorá nám ako spoločnosti má čo dať.

Tolerancia k nenávisti: Lucia Yar a falošný pokrok

12.04.2025

Lucia Yar, europoslankyňa za Progresívne Slovensko, sa ocitla v centre pozornosti kvôli svojej spolupráci s osobami ako Dominik Radler a Vladimír Olej, ktorí sú známi svojimi kontroverznými a nebezpečnými názormi. Títo muži sú v politickej sfére spájaní s extrémistickými a často antisemitskými postojmi, čo vyvoláva otázky o Yarovej neochote jasne sa od nich dištancovať. [...]

Maďarsko stojí za Izraelom

10.04.2025

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, a to za údajné vojnové zločiny. Tento krok je však ďalším príkladom selektívnej spravodlivosti, ktorá nerešpektuje geopolitické realita a zohľadňuje politické tlaky, nie objektívnu spravodlivosť. Ako autista, ktorý sa vždy riadi logikou a objektívnosťou, musím tento krok [...]

Autizmus a vplyv hier: keď joystick pomáha duši

09.04.2025

„Prečo sa v hrách cítim normálne, a v reálnom svete nie?“ – túto otázku si položil nejeden autista. Herný svet totiž neraz ponúka viac pochopenia a bezpečia než ten skutočný. V tomto článku sa pozrieme na to, ako hry ovplyvňujú život autistov, ako môžu pomôcť rozpoznať diagnózu, a kde sa dá v praxi nájsť miesto, kde si ich môžeš zahrať aj na Slovensku. Hry [...]

shutterstock 95196613

Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania do Veľkého či Svätého týždňa

13.04.2025 07:56

Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

Slovenská pošta, aplikácia

Chcete sa vyhnúť žltým lístkom v poštových schránkach? Dá sa to viacerými spôsobmi

13.04.2025 07:00

Pre žlté lístky máme na poštárov často ťažké srdce.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Rokovania o mieri prebiehajú dobre, tvrdí Trump. Existuje ale jeden rozhodujúci moment

13.04.2025 06:10

Trump naznačil, že rokovania zamerané na ukončenie vojny medzi Ukrajinou a Ruskom prebiehajú dobre.

Ruskí vojaci pri Avdijivke, vojna na Ukrajine

Chladnokrvná poprava. Aj takto dopadnú Ukrajinci, ktorí sa vzdajú Rusom

13.04.2025 06:00

Videozáznam z ukrajinského dronu zachytil ruských vojakov, ako zastrelili štyroch ukrajinských zajatcov ležiacich tvárou na zemi.

Filip Tadeáš Holzer

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 106246x
Priemerná čítanosť článkov: 1221x

Autor blogu

Kategórie