Lucia Yar, europoslankyňa za Progresívne Slovensko, sa ocitla v centre pozornosti kvôli svojej spolupráci s osobami ako Dominik Radler a Vladimír Olej, ktorí sú známi svojimi kontroverznými a nebezpečnými názormi. Títo muži sú v politickej sfére spájaní s extrémistickými a často antisemitskými postojmi, čo vyvoláva otázky o Yarovej neochote jasne sa od nich dištancovať.
Dominik Radler je vnímaný ako človek s extrémne lavicovými názormi, ktoré niekedy hraničia s otvoreným antisemitizmom či dokonca ho podporujú. Jeho politické prejavy sa vyznačujú neúctou voči menšinám a otvorenou podporou konšpiračných teórií, ktoré cielia najmä na židovskú komunitu. Rovnako aj Vladimír Olej sa vo svojej minulosti vyjadroval v intenciách populistických a nebezpečne polarizujúcich názorov, ktoré môžu prispieť k rastu nenávisti voči rôznym menšinám, vrátane Židov.
Tieto osoby, s ktorými Yar spolupracuje alebo sa k nim viaže, predstavujú priamu hrozbu pre hodnoty, na ktorých by mala stáť moderná a progresívna politika, akou sa Yar prezentuje. Antisemitizmus, ktorý obaja šíria, nie je len ideologickým problémom, ale aj hrozbou pre demokraciu a bezpečnosť v spoločnosti. Ich názory, plné nenávisti a neznášanlivosti, môžu podnecovať ďalšiu eskaláciu extrémizmu a nepriateľstva voči Židom a iným menšinám, čo je v kontraste s hodnotami rovnosti a ľudských práv, ktoré by mala Yar ako politička obhajovať.
Je zvlášť zarážajúce, že Yar, ktorá sa považuje za odborníčku na medzinárodnú bezpečnosť a rodovú rovnosť, nevyjadrila jasnú kritiku voči týmto osobám a ich nebezpečným postojom. Jej mlčanie v tejto veci môže byť vnímané ako tolerancia alebo dokonca implicitná podpora ich extrémistických názorov. To vzbudzuje pochybnosti o jej schopnosti zastávať hodnoty spravodlivosti, rovnosti a boja proti diskriminácii, ktoré by mali byť neoddeliteľnou súčasťou jej politickej agendy.
Neochota distancovať sa od ľudí, ktorí otvorene podporujú antisemitizmus a extrémizmus, môže mať vážne dôsledky pre politickú a morálnu integritu Yar. Tento postoj je neakceptovateľný nielen z hľadiska hodnotového smerovania jej strany, ale aj z širšieho pohľadu na demokraciu v Európe. Tolerovanie alebo ignorovanie nebezpečných postojov, akými sú antisemitizmus a xenofóbia, prispieva k ich legitimizácii a umožňuje im šíriť sa ďalej, čo je krok späť pre spoločnosť, ktorá sa snaží vybudovať spravodlivejšiu a inkluzívnejšiu budúcnosť.
Progres nie je o neomarxizme
Podľa mňa je dôležité si uvedomiť, že skutočný progres spočíva v technologickom, vedeckom a ekonomickom pokroku, ktorý nám umožňuje zlepšiť kvalitu života, čeliť globálnym výzvam a vytvárať inkluzívnu a spravodlivú spoločnosť. Tento pokrok však nie je založený na neomarxistických hodnotách, aké presadzuje Progresívne Slovensko, kde sa často zdôrazňuje politická korektnosť, ideologická uniformita a morálna relativizácia.
Skutočný progres znamená prijímanie pokročilých vedeckých poznatkov, podporu inovácií, zodpovedného podnikania a efektívneho riadenia. Nejde len o sociálne experimenty, ale aj o budovanie silnej ekonomiky a efektívneho štátu, ktorý sa zameriava na zlepšenie podmienok pre všetkých obyvateľov. Neomarxistické ideológie, ktoré sa stali základom mnohých moderných politických hnutí, vrátane Progresívneho Slovenska, častokrát obmedzujú slobodu myslenia a prejavu a miesto zjednocovania spoločnosti ju polarizujú.
Politická agenda, ktorá uprednostňuje ideologickú nadvládu a potláča rozmanitosť názorov, sa odvracia od rozumu a praktických riešení, ktoré sú základom skutočného pokroku. Pokrok by mal byť postavený na stabilite a zodpovednosti, rešpektovaní tradičných hodnôt a objektívnych faktov, nie na experimentovaní s neoverenými ideológiami. Skutočný rozvoj spočíva v hľadaní pragmatických riešení, ktoré nám umožnia čeliť výzvam 21. storočia, ako sú klimatické zmeny, technologické revolúcie a geopolitické výzvy, pričom nezabúdame na hodnoty, ktoré našu spoločnosť formovali a ktoré nám dávajú smer.
Záver
Ak chce Yar naozaj presadzovať progresívnu agendu, mala by sa jasne postaviť proti nebezpečným postojom, akými sú antisemitizmus a extrémizmus, a namiesto toho sa zamerať na reálny pokrok, ktorý prinesie zlepšenie života pre všetkých, bez ohľadu na ideologické presvedčenie. Tolerancia voči nenávisti a mlčanie pred extrémizmom nikdy nemôže byť považované za pokrok.
A to bolo aké, to prostredie ? ...
Ale veď ľavičiari, ako napr. Demokrati v USA,... ...
....vzdelaná,ale trochu pomýlená,ovplyvnená... ...
Vy jej však vyčítate,... ...
Ja netuším, kto je Yar. Vy jej však v čítate,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty