Pripravte sa na objavovanie neznámeho sveta, ktorý sa nachádza hneď vedľa vás – vo svete autistov, kde “meltdown” nie je náhodná kombinácia slova „melt” a „down“ (pretože nie, roztápajúci sa ľad to naozaj nie je).
Čo je meltdown?
Takže, predstavte si, že sa snažíte spracovať 12 vecí naraz, z toho 5 z nich sa rozpadá, 4 vám nevyšli, jedna je úplne nečakaná a posledná je tak komplikovaná, že keď ju spustíte, všetky okolité systémy začnú vydávať zvuky ako starý počítač, ktorý sa zbláznil. A teraz si predstavte, že to všetko zažívate v reálnom čase bez možnosti stlačiť tlačidlo „Ctrl+Alt+Delete“.
Meltdown je presne to. Je to emočná a kognitívna havária. Mozog sa proste rozhodne, že si ide na dovolenku. A to všetko, pretože prišla nečakaná zmena, niekto sa ťa dotkol, alebo si vnímal príliš veľa zvukov naraz. Čo môže byť pre teba len „menšia rušivá udalosť“, pre autistu to je ako prežiť 3-hodinovú schôdzku so šéfom, ktorý je zároveň tvojim ex-priateľom, ktorý na teba stále kričí.
Čo môže spustiť meltdown?
- Zvuky. Ako napríklad keď zvoní školský zvonček. (Čo je zaujímavé, pretože zvonček by mal signalizovať „konečne voľno“, nie „povedz mi, že si prišiel o rozum“).
- Svetlá. Keď sa stmieva a tie neónové svetlá začnú blikať. (Áno, je to ako byť v neonovom nočnom klube, len sa tam nehýbeš a nemáš drink v ruke).
- Príliš veľa ľudí. Vytvorenie tlačenice môže byť doslova smrteľné. (Preto autisti milujú prázdne miesta – ako tie, ktoré sa používajú v sci-fi filmoch, kde sa ľudia teleportujú, aby sa vyhli nepríjemnostiam).
- Neočakávané zmeny. Keď sa niečo zrazu mení a vy sa snažíte pochopiť, čo sa deje. Ale už ste sa dostali do bodu, že to nedávate. (Ako keď ti šéf povie, že práca, ktorú si práve dokončil, bude zrušená, ale pošle ťa do iného oddelenia… ktoré ešte neexistuje).
Ako sa autisti vysporiadajú so stresom? (Tip: nie všetci sú fanúšikovia Star Treku)
Takže, ako autisti spracovávajú stres? Jednoduchá odpoveď: nájdu si svoj vlastný malý svet, ktorý je predvídateľný a bezpečný.
Inak povedané: v momente, keď si autista uvedomí, že svet je príliš veľký, rozbitý a hlučný, vezme si niečo drobné, čo má kontrolu. Môže to byť:
- Známý predmet: „Ooo, fidget spinner! Konečne niečo, čo sa nedá zničiť.“
- Tiché miesto: „Tento kútik je teraz môj. Vy, všetci ostatní, sa tam môžete vykápať v hluku, ale ja tu zostanem. Na zdravie.“
- Rituál: „Jasné, môžem opäť použiť ten zvonček, ktorý znie ako to, čo ma drží pri zmysloch.“
Pretože tu je skutočne veda: predvídateľnosť je kľúč. Takže keď sa objaví známy zvonček, je to ako pre nás, keď sa zrazu dostaneme do sveta, kde nie sú prekážky v ceste a všetko sa deje podľa plánu.
Ako pomôcť počas meltdownu?
- Ticho. (Viem, že to je pre niektorých ťažké, ale áno, tá odpoveď na túto otázku je úplne jednoduchá – zníž hlasitosť.)
- Zníž podnety. (Predstavte si, že práve prechádzate z hviezdnej lode Enterprise na planétu bez federácie. Počujete rozdiel?)
- Ponúknite únik. „Chceš ísť von? Alebo, chceš len sedieť? Nezáleží mi na tom, len nech sa to skončí.“
- Nezľaknite sa. Nezúfajte, že to nepochopíte. Len buďte stabilní. Ste ako múr. (Doslovne ako to, čo stojí medzi autistom a katarziou).
- Počkajte. Áno, proste počkáte. Ako keď čakáte na spustenie warp pohonu. Čím dlhšie čakáte, tým lepšie to dopadne.
Shrnutie pre tých, ktorí to stále nechápu (aj keď im to dávam na striebornom podnose):
- ⚡ Meltdown = Neurologický výpadok, nie zlá nálada.
- 🧸 Ticho, stabilita, známe zvuky = tvoje najlepšie nástroje.
- 🚪 Pomoc = Chce to slabý tlak na rozum, nie totálne preťaženie.
A nakoniec, milí neautisti, pamätajte: Keď sa autista rozhodne zarezervovať si miesto v súkromí, nezabudnite, že je to vlastne jeho bezpečný prístav, a vy nie ste kapitánom tej lode. Takže áno, neplačte, nebude to osobné. V skutočnosti sa to dá vysvetliť aj Sheldonovou jednoduchou teóriou:
„To je len prirodzená reakcia na nadmernú stimuláciu. Tento typ preťaženia vedie k reštartovaniu systému.“
A ak to stále nechápete, skúste sa nakontaktovať na svojho vlastného neurotypického terapeuta – ja to pre vás rozhodne nevyriešim.
Celá debata | RSS tejto debaty