Právny rámec a dôvody na trestné stíhanie Dannyho Kollára

Pán Ľuboš Blaha,
váš populizmus nie je len lacnou rétorikou – je to stroj na výrobu nenávisti. Z pohodlia parlamentnej lavice sypete do verejného priestoru benzín, ktorý podpaľuje mosty medzi ľuďmi. Vaše slová sú mäkké na povrchu, ale ostré ako čepeľ – zasievajú hnev, strach a rozdelenie. Zatiaľ čo mladí, tvoriví a slušní ľudia opúšťajú túto krajinu, vy zostávate ako jeden z dôvodov, prečo to robia. Neponúkate riešenia – ponúkate hnev. Neponúkate víziu – ponúkate výhovorky. Ja sa na rozdiel od vás nespolieham na pódiá a potlesk. Spolieham sa na to, čo robím – a že to má zmysel.

Váš text o prípade Dannyho Kollára nie je obranou slobody prejavu – je to obhajoba trestne postihnuteľnej nenávisti. Hranica medzi názorom a trestným činom nie je len akademická – je daná zákonom, judikatúrou aj medzinárodnými dohodami, ktorými sa Slovensko riadi. A je to presne táto hranica, ktorú Kollár viackrát prekročil.

Danny Kollár nebol stíhaný za „kritiku sionizmu“, ako tvrdíte, ale za opakované šírenie nenávistných prejavov, antisemitských stereotypov a výziev, ktoré v kontexte historických súvislostí nepredstavujú len názor, ale priamu formu podnecovania k nenávisti. Vy, ako poslanec NR SR a dlhoročný verejný činiteľ, by ste to mali vedieť rozlíšiť.

Sloboda prejavu v demokratickej spoločnosti nie je absolútna – a Európsky súd pre ľudské práva to jasne potvrdzuje. Existuje rozdiel medzi vyjadrením nepopulárneho názoru a šírením nebezpečných predsudkov voči menšinám. Ak niekto dlhodobo označuje konkrétnu skupinu ľudí za „parazitov“ či „záškodníkov“, ak sa vyjadruje o „židovských manipuláciách“ a naznačuje potrebu ich „odstránenia“ z verejného života – nehovorí už o ideológii, ale aktivizuje latentné vrstvy nenávisti v spoločnosti.

Je to presne ten typ rétoriky, ktorý kedysi viedol k pogromom, etnickým čistkám, genocíde. A nech by ho dnes opakoval ktokoľvek – či sa nazýva patriotom, vlastencom alebo rebelom –, je to ten istý starý príbeh.

Vy sa odvolávate na slobodu slova, ale účelovo ignorujete podstatné detaily: rozhodnutie senátu nebolo o názoroch, ale o konkrétnych činoch a výzvach. Právne dôvody jeho vzatia do väzby zahŕňali obavu z pokračovania v trestnej činnosti a možné ovplyvňovanie svedkov. A nie, nie je to „totalita“, ak súd rozhodne, že opakované prejavy extrémizmu majú spoločensky nebezpečný charakter. Totalitou by bolo, keby sme podobné prejavy nekontrolovali – a nechali nenávisť rásť nekontrolovane ako metastázu.

Poukazujete na dvojaký meter, ale úplne ignorujete rozdiely v skutkoch, v ich právnom posúdení aj v ich spoločenskom dosahu. Ak niekto urazí politika alebo povie hlúpy vtip, nie je to rovnaké, ako keď niekto buduje platformu na rozsievanie rasovej nenávisti. Vaše porovnania sú falošné, demagogické a slúžia jedine na to, aby ste dezorientovali verejnosť. A ak hovoríte, že Kollár „len kritizoval sionizmus“, potom buď klamete zámerne – alebo neviete, o čom hovoríte.

Demokracia stojí a padá na schopnosti spoločnosti brániť sa voči extrémizmu. Vy ste si z extrémizmu urobili politický nástroj. My si z demokracie robíme záväzok.

A to je ten zásadný rozdiel.

Chcete, aby som pridal odkazy na konkrétne právne normy alebo judikáty? Nemusíte odpovedať. Rovno ich Vám i prikladám. Prečo? Pretože každý a jeden názor musí byť obhájiteľný, čo Vy nechcete a ani nedokážete.

1. Sloboda slova NIE JE absolútna
Ústava Slovenskej republiky v čl. 26 ods. 4 výslovne uvádza, že:

„Slobodu prejavu a právo na informácie možno obmedziť len zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejný poriadok, ochranu verejného zdravia a mravnosti.“

To znamená, že ak niekto svojimi výrokmi napáda menšiny, vyzýva na násilie alebo rozširuje nenávisť, už to nie je názor, ale možné trestné konanie.


2. Zákon o trestných činoch
Danny Kollár bol stíhaný na základe § 423 a § 424 Trestného zákona (zákon č. 300/2005 Z.z.):

  • § 423 Hanobenie národa, rasy a presvedčenia „Kto verejne hanobí niektorý národ, jeho jazyk, niektorú rasu alebo etnickú skupinu alebo skupinu osôb pre ich vyznanie alebo preto, že sú bez vyznania, potrestá sa odňatím slobody…“
  • § 424 Podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti „Kto verejne podnecuje k násiliu alebo nenávisti voči skupine osôb alebo jednotlivcovi pre ich národnosť, rasu, etnický pôvod, náboženstvo alebo inú skupinovú príslušnosť, potrestá sa…“

Zverejnené videá, statusy a verejné prejavy Dannyho Kollára boli konkrétne analyzované ako spĺňajúce znaky týchto skutkových podstát.


3. Rozhodovanie sudcov NIE JE svojvoľné
Rozdielne rozhodnutia sudcov v konaní (napr. prepustenie vs. väzba) nie sú dôkazom sprisahania, ale bežného procesného vývoja v rámci trestného konania. Väzba je preventívne opatrenie – má zabrániť:

  • pokračovaniu v trestnej činnosti
  • ovplyvňovaniu svedkov
  • úteku páchateľa

Rozhodnutie o väzbe sa opiera o dôkaznú situáciu, nie o názory médií, ako tvrdíte, pán Blaha.


4. Relevantná judikatúra – nie len ESĽP, ale aj slovenské súdy
Citujete selektívne – ignoruje rozsudky ESĽP, ktoré potvrdzujú, že:

„Štáty majú povinnosť zakročiť proti prejavom nenávisti, ktoré podnecujú násilie alebo diskrimináciu.“
(viď napr. rozsudok Garaudy v. Francúzsko, 2003 – odvolávanie sa na „slobodu prejavu“ neospravedlňuje popieranie holokaustu)


5. Rovnosť pred zákonom nie je „čo sa mi hodí“
To, že iní neboli stíhaní, nie je dôkazom o nevine Kollára. Je to vec dôkazov, trestnoprávnej kvalifikácie a aktuálneho procesného stavu. A ak má Blaha dôkazy o nerovnosti pred zákonom – má podať trestné oznámenie, nie verejne zneužívať nedôveru v súdnictvo.


Záver

Danny Kollár nie je stíhaný za „slobodný názor“, ale za verejné šírenie nenávisti a možného extrémizmu, ktorý má v právnom štáte jasne definované limity. Demokracia neznamená „slobodu nenávidieť“, ale zodpovednosť za slová

Príbeh Jána a Márie Konôpkovcov – odvaha v tieni smrti

30.04.2025

V období najtemnejšieho útlaku, počas nacistickej okupácie a Slovenského štátu, sa Ján a Mária Konôpkovci rozhodli postaviť sa zlu. V ich malom dome v Dolnej Súči, neďaleko Trenčína, sa stali svetlom nádeje pre židovskú rodinu, ktorú ukrývali takmer dva roky. Keď začali deportácie slovenských Židov v roku 1942, Friedmannovci, židovská rodina z okolia, sa ocitli v [...]

Meltdowny a stres u autistov: Príručka pre neautistov, ktorí si myslia, že vedia, o čom to je

29.04.2025

Pripravte sa na objavovanie neznámeho sveta, ktorý sa nachádza hneď vedľa vás – vo svete autistov, kde “meltdown” nie je náhodná kombinácia slova „melt” a „down“ (pretože nie, roztápajúci sa ľad to naozaj nie je). Čo je meltdown? Takže, predstavte si, že sa snažíte spracovať 12 vecí naraz, z toho 5 z nich sa rozpadá, 4 vám nevyšli, jedna je úplne nečakaná a [...]

Ako rozmýšľa autista: Úplne iný svet, úplne iná logika

28.04.2025

Keď chceš pochopiť autistu, zabudni na to, že jeho myseľ funguje ako verzia tvojej, len „spomalene“ alebo „nešikovne“. Nope.Autistická myseľ je ako iný operačný systém.Kým väčšina ľudí beží na Windows, autisti fičia na Linuxe – a ešte si ho aj sami naprogramovali podľa vlastného vkusu. A tu prichádzajú tri veľké piliere odlišného [...]

Námorníctvo / Ukrajina / Lietadlo / Stíhačka / Lietadlová loď / F-18 /

Čína dokáže potopiť celú americkú flotilu lietadlových lodí za 20 minút, priznal obavy šéf Pentagonu Hegseth

02.05.2025 19:45

Lietadlové lode sú nevyhnutné pre zahraničnú a vojenskú politiku USA a chránia jej národné záujmy na celom svete.

Stuttgart, auto, náraz, dav

V Stuttgarte vrazilo auto do skupiny ľudí, hlásia zranených

02.05.2025 19:37

Vodiča podľa polície zatkli. Či išlo o úmyselný čin, však zatiaľ nie je jasné.

Noční vlci

Ruský motorkársky klub Noční vlci prišiel na Slovensko. Vo Svidníku a na Dukle ich vítalo len zopár miestnych

02.05.2025 18:45

Medzi asi 40 prevažne slovenskými a českými motorkármi bolo aj niekoľko rusky hovoriacich jazdcov.

blesk. búrka

Pripravte sa na prvý tropický deň tohto roka. Potom pozor na silné búrky

02.05.2025 17:50, aktualizované: 19:40

Búrky môžu byť lokálne aj intenzívne, sprevádzané krátkodobým výdatným dažďom, silným vetrom a krúpami. Podmienky budú vhodné aj pre vznik superciel.

Filip Tadeáš Holzer

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 102
Celková čítanosť: 120456x
Priemerná čítanosť článkov: 1181x

Autor blogu

Kategórie