Kritika extrémistickej literatúry

Nie je potrebné čítať všetko, čo má formálne znaky knihy. Kognitívne preťaženie informáciami je reálny fenomén (Miller, 1956; Sweller et al., 2011), a preto je legitímne zavádzať selekčné filtre na základe verejne dostupných informácií o autorovi. V prípade autorov ako Ľuboš Blaha a Marián Magát sa dá z dostupných dát vyvodiť dostatočne spoľahlivý predikčný model ich textovej produkcie bez nutnosti čítania ich diel.

Ľuboš Blaha dlhodobo prezentuje ideologicky rigidné názory, ktoré kombinujú dogmatický marxizmus s relativizáciou totalitných režimov. Je autorom publikácií ako „Socializmus 21. storočia“, „Antiglobalista“, „Che Guevara: revolucionár a romantik“ a „Lenin: Človek, revolucionár, legendy“. Ide o práce, ktoré nesmerujú k epistemologickému pokroku, ale k reprodukcii ideologických naratívov. Blaha často používa rétorické prostriedky ako ad hominem, strawman argumenty a whataboutizmus, čo sú klasické logické klamy (Copi et al., 2014), čím degraduje hodnotu verejnej diskusie. Jeho oslavné postoje k čínskemu autoritárskemu modelu sú v rozpore s dátami o stave ľudských práv v tejto krajine (Human Rights Watch, 2023).

Marián Magát je autorom knihy „Židokracia“ (2020), v ktorej propaguje antisemitizmus a konšpiračné teórie o údajnej židovskej nadvláde nad svetom. Ide o dielo, ktoré napĺňa znaky extrémistickej ideológie a ktoré bolo predmetom súdneho konania. V roku 2024 bol Magát právoplatne odsúdený na šesť rokov odňatia slobody za extrémizmus a súčasťou trestu bolo aj prepadnutie viacerých jeho kníh. Obsah jeho tvorby odporuje základným princípom vedeckého poznania, ktoré vyžaduje falsifikovateľnosť hypotéz (Popper, 1959) a epistemickú čestnosť.

Vedecký výber literatúry by mal byť založený na kritériách ako:

  1. Reputácia autora v odbornej komunite (Hirschov index, počet citácií)
  2. Prítomnosť peer-review procesu
  3. Argumentačná konzistencia a absencia logických klamov
  4. Etický rámec práce v súlade s ľudskoprávnymi normami

To neznamená, že literatúra musí byť výhradne akademická. Pre bežných čitateľov má hodnotu aj kvalitná literatúra faktu, beletria, fantasy či iné žánre, pokiaľ spĺňajú základné požiadavky na intelektuálnu poctivosť, estetickú hodnotu a prínos k individuálnemu alebo spoločenskému rastu. Knihy ako „Sapiens“ od Yuvala Noaha Harariho, „1984“ od Georgea Orwella či „Pán prsteňov“ od J. R. R. Tolkiena predstavujú príklady diel, ktoré nielenže kultivujú jazyk a predstavivosť, ale aj podnecujú kritické myslenie a diskusiu o základných hodnotách spoločnosti.

Kultúrna produkcia má význam iba vtedy, ak prispieva k rozširovaniu poznania, kritickému mysleniu a spoločenskej diskusii. Diela, ktoré vedome šíria dezinformácie, nenávisť a manipulujú verejnosť, nespĺňajú tieto kritériá. To, že sú vydané v knižnej forme, nezvyšuje ich epistemickú hodnotu.

Záver: Čítať knihy ako „Židokracia“ alebo oslavné eseje o totalitných ideológiách nie je prejavom otvorenosti, ale epistemickej naivity. V prostredí preťaženej informačnej ekonomiky má legitímne miesto filtrácia zdrojov na základe verejných dát a overiteľných faktov. Sloboda prejavu nie je zárukou pravdivosti. A nie každá kniha je hodná intelektuálnej investície. Sloboda slova nie je neobmedzená hodnota – mala by byť sprevádzaná intelektuálnou zodpovednosťou, osobnou integritou a vedomím následkov. Tí, ktorí sa na ňu odvolávajú, by mali byť zároveň pripravení niesť dôsledky za jej zneužitie.

Zničenie iránskeho režimu: Geopolitická výhra pre Ukrajinu, rana pre Rusko a zisk pre Izrael

20.06.2025

Na prvý pohľad sa môže zdať, že pád iránskeho režimu by sa týkal najmä Blízkeho východu. Realita je však širšia: Irán je jedným z hlavných nepriamych vojenských podporovateľov Ruska. Zároveň je najväčšou existenčnou hrozbou pre Izrael. Ak by ajatolláhov režim padol, nešlo by len o zmenu mapy v Teheráne. Znamenalo by to: oslabenie Moskvy, strategickú úľavu pre [...]

Izrael verzus Irán: Vojna, ktorá prišla skôr, než bomba dopadla

16.06.2025

☢️ V tieni atómovej hrozby Keď sa svet 13. júna zobudil do správ o izraelských úderoch na jadrové zariadenia v Iráne, mnohí sa pýtali: Prečo teraz?Odpoveď je jednoduchá, no desivá — čas vypršal. Izraelské spravodajské služby (vrátane Mossadu) už mesiace varovali, že Irán sa nachádza „týždne“ od vyprodukovania prvej funkčnej nízkovýkonnej jadrovej zbrane. [...]

Z Európy do Khan Younis: Ako sme (nevedomky?) financovali Hamas

15.06.2025

Keď Európska únia investuje do zahraničnej pomoci, očakáva sa, že jej peniaze budú slúžiť ľuďom — na liečenie, vzdelanie, podporu stability. No čo ak sa ukáže, že nemocnica, financovaná práve z rozpočtu EÚ, sa zmenila na veliteľské stanovište jednej z najnebezpečnejších teroristických organizácií súčasnosti? Presne to sa podľa Izraela stalo v prípade European [...]

starmer raf cyprus

Propalestínski aktivisti poškodili dve vojenské lietadlá RAF

20.06.2025 21:27

Lietadlo poškodili aj páčidlami. Na sociálnej sieti X zverejnili z incidentu aj video.

Netherlands NATO Security

PVO, bojové vrtuľníky, sedem fregát a 10-tisíc vojakov. Samit NATO ochráni „Oranžový štít“

20.06.2025 19:47

Pre holandské vojenské námorníctvo ide o najväčšiu bezpečnostnú operáciu.

poľsko, polícia

Brutálny útok mladého Venezuelčana v Poľsku: Znásilnil a dobodal ženu, chrčajúcu ju zachránil okoloidúci

20.06.2025 18:16

V Poľsku sa odohral odsúdeniahodný prípad sexuálneho násilia.

Eutanázia

Britskí poslanci schválili eutanáziu pre ľudí s nevyliečiteľnou chorobou

20.06.2025 17:47

Posledné hlasovanie a neúspešné o asistovanej samovražde sa odohralo pred približne desiatimi rokmi.

Filip Tadeáš Holzer

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 131
Celková čítanosť: 151897x
Priemerná čítanosť článkov: 1160x

Autor blogu

Kategórie