Antisemitizmus v maskovaní solidarity

V poslednej dobe sa čoraz častejšie stretávame s nebezpečnou tendenciou zjednodušovať a polarizovať zložité geopolitické problémy. Autorka Silvia Ruppeldtová, vo svojom článku, sa pokúsila predostrieť argument, že Palestínčania by mali byť vnímaní ako národ, pričom zároveň nevyhnutne vkladá antisemitské prvky do analýzy súčasného konfliktu medzi Izraelom a Palestínou. Tento pokus o generalizovanie a skreslenie skutočnosti považujem za niečo, čo si zaslúži nielen kritiku, ale aj dôkladné objasnenie.

Definícia národa a prečo je táto definícia dôležitá

Ak chceme hovoriť o národe, musíme sa najprv zamyslieť nad tým, čo národ vlastne je. Národ nie je len kolektívom ľudí s rovnakým jazykom, náboženstvom či etnickým pôvodom. Národ je spoločenský a politický subjekt, ktorý má historickú kontinuitu, spoločnú kultúru, tradície, a v neposlednom rade aj schopnosť organizovať svoju politickú existenciu. Národ je vyjadrením politickej a kultúrnej zodpovednosti a schopnosti sa sám riadiť na základe historických skúseností.

V súčasnosti sa už nejedná iba o fyzické prežitie skupiny, ale aj o politickú silu a schopnosť formovať svoju budúcnosť. Z tohto hľadiska Palestínčania zjavne nie sú národom v tradičnom zmysle tohto slova, ako ich niektorí aktivisti a teoretici prezentujú. Skutočnosť, že sa Palestínčania označujú za národ, neznamená, že spĺňajú všetky požiadavky potrebné na to, aby boli považovaní za stabilnú, politicky organizovanú entitu s jasným historickým a politickým cieľom. Ich existencia ako národa je politickým a historickým konstruktom, ktorý vznikol až v reakcii na moderné geopolitické procesy, predovšetkým po druhej svetovej vojne a vzniknutí moderného Izraela.

Palestínčania a ich nejasná národná identita

Na rozdiel od historických národov, ktoré prešli prirodzeným vývojom a formovaním svojej identity po stáročia, palestínsky národ vznikol v rámci politickej agendy. Palestínčania ako súčasná politická entita neexistovali v historickom zmysle pred 20. storočím. Títo ľudia nemali jednotnú politickú existenciu, tradície, ktoré by ich definovali ako národ s politickým cieľom v zmysle moderných národov. Pojem „Palestínčania“ sa stal súčasťou politického diskurzu až po vzniku izraelského štátu, keď sa začali intenzívnejšie zjednocovať v odporu proti Izraelu.

To, že Palestínčania neboli pôvodne vybudovaní ako samostatný národ, neznamená, že sú menej hodnotní alebo že nemajú právo na vlastnú identitu. Iba sa tým ukazuje, že ich národnosť je v značnej miere odrazom moderných politických konfliktov, než výsledkom prirodzeného a historického procesu formovania národa.

Na druhej strane, ak hovoríme o historickej a politickej národnej existencii, je nevyhnutné zdôrazniť, že židovský národ má silne vybudovanú a dlhú históriu politickej a kultúrnej identity, ktorá siaha až do biblických čias. Izraelci sú dedičmi tejto nepretržitej identity, ktorá pretrvala aj napriek dlhému obdobiu exilu. Kým palestínsky národ je produktom moderných politických okolností, židovský národ je výsledkom tisícročí histórie.

Antisemitizmus a nebezpečné paralely

Teraz sa dostávame k najzávažnejšiemu problému v texte Silvia Ruppeldtovej – nebezpečnej tendencii generalizovať a prepojiť kritiku izraelskej politiky s antisemitizmom. Autorka sa síce môže snažiť obhajovať práva Palestínčanov, no jej rétorika v niektorých bodoch vykazuje jasné znaky antisemitských tendencií. Kdekoľvek sa začne používať narratív o Izraeli ako nevyhnutnom a bezohľadnom utláčateľovi – zvlášť, ak sa táto rétorika prepája s porovnávaním s holokaustomide o zneužívanie historických tragédií na podporu ideológie, ktorá nie je len nepresná, ale aj neetická.

Ruppeldtová opisuje Izrael ako zlo, ktoré koná bez akéhokoľvek morálneho základu, čím úplne ignoruje komplexnosť situácie. Je nevyhnutné si uvedomiť, že konflikt medzi Izraelom a Palestínou nie je len otázkou okupácie, ale aj otázkou národnej bezpečnosti, bojov o územie a náboženských rozdielov. Kde sa deje neúcta k jednému národu, vzniká potenciál na antisemitizmus, keďže sa ignoruje historická realita židovského národa a jeho právo na existenciu.

Záver

Tento článok nemá v úmysle ospravedlniť neetické alebo násilné správanie Izraela v každom prípade. To, čo však odsudzujem, je vytváranie zjednodušených a neobjektívnych naratívov, ktoré majú na cieľ generalizovať a demonizovať jednu stranu konfliktu na úkor druhej. Pokusy Silvia Ruppeldtovej o antisionistickú propagandu sa zakladajú na nepresných historických faktoch a ideologickom presvedčení, ktoré vykazuje nebezpečné tendencie skĺznuť k antisemitizmu. Palestínčania možno môžu byť národom v politickom zmysle, ale stále je potrebné uznať, že ich historická a politická identita je odlišná od židovskej, a preto sa tieto dva národy nemôžu stotožniť v ideologických predstavách, ktoré nie sú založené na historických a politických skutočnostiach.

Príbeh Jána a Márie Konôpkovcov – odvaha v tieni smrti

30.04.2025

V období najtemnejšieho útlaku, počas nacistickej okupácie a Slovenského štátu, sa Ján a Mária Konôpkovci rozhodli postaviť sa zlu. V ich malom dome v Dolnej Súči, neďaleko Trenčína, sa stali svetlom nádeje pre židovskú rodinu, ktorú ukrývali takmer dva roky. Keď začali deportácie slovenských Židov v roku 1942, Friedmannovci, židovská rodina z okolia, sa ocitli v [...]

Meltdowny a stres u autistov: Príručka pre neautistov, ktorí si myslia, že vedia, o čom to je

29.04.2025

Pripravte sa na objavovanie neznámeho sveta, ktorý sa nachádza hneď vedľa vás – vo svete autistov, kde “meltdown” nie je náhodná kombinácia slova „melt” a „down“ (pretože nie, roztápajúci sa ľad to naozaj nie je). Čo je meltdown? Takže, predstavte si, že sa snažíte spracovať 12 vecí naraz, z toho 5 z nich sa rozpadá, 4 vám nevyšli, jedna je úplne nečakaná a [...]

Ako rozmýšľa autista: Úplne iný svet, úplne iná logika

28.04.2025

Keď chceš pochopiť autistu, zabudni na to, že jeho myseľ funguje ako verzia tvojej, len „spomalene“ alebo „nešikovne“. Nope.Autistická myseľ je ako iný operačný systém.Kým väčšina ľudí beží na Windows, autisti fičia na Linuxe – a ešte si ho aj sami naprogramovali podľa vlastného vkusu. A tu prichádzajú tri veľké piliere odlišného [...]

Norbert Bödör

Postavili si z peňazí daňových poplatníkov Bödör či Krajmer haciendy? PPA sa od tvrdení opozície dištancuje

30.04.2025 10:52

Agentúra je vraj plne súčinná s orgánmi činnými v trestnom konaní.

droga, kokaín

Nadrogovaná vodička sa po diaľnici D1 rútila rýchlosťou 151 km/h

30.04.2025 10:36

Ďalšia jazda bola 33-ročnej žene zakázaná a bola s ňou spísaná správa o výsledku objasňovania priestupku.

merz, scholz

Nemecká SPD schválila koaličnú dohodu s blokom CDU/CSU

30.04.2025 10:28

Členovia Sociálnodemokratickej strany Nemecka v hlasovaní odsúhlasili koaličnú dohodu s konzervatívnym blokom kresťanskodemokratických strán.

peter kubina

Kubina: Ústavný súd nepovedal, že minister konal pri čurillovcoch zákonne

30.04.2025 10:19

Vyhlásil, že podľa súdov sú policajti občanmi druhej kategórie, ktorým nepatrí rovnaká ochrana oznamovateľov ako „nepolicajtom“.

Filip Tadeáš Holzer

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 119127x
Priemerná čítanosť článkov: 1179x

Autor blogu

Kategórie