Medzinárodné právo – zbraň v rukách teroristov

Medzinárodné právo bolo historicky koncipované ako mechanizmus na reguláciu vojnových konfliktov a ochranu civilného obyvateľstva. Jeho zásady sú postavené na predpoklade, že vojny prebiehajú medzi štátmi, ktoré rešpektujú určité pravidlá a sú schopné zodpovedať sa za svoje činy. Avšak moderné konflikty, predovšetkým tie, ktoré zahŕňajú boj proti teroristickým skupinám, ukazujú, že tieto normy sú v mnohých prípadoch nielen neúčinné, ale môžu byť aj nástrojom politického boja namiesto skutočnej spravodlivosti.

Terorizmus a asymetrická vojna: Výzva pre medzinárodné právo

Teroristické organizácie ako Hamas, Hizballáh či Taliban nerešpektujú žiadne medzinárodné dohody ani etické normy. Ich taktika zahŕňa využívanie civilistov ako ľudských štítov, operovanie z nemocníc a škôl či cielene útoky na civilné obyvateľstvo. Na druhej strane, štátne armády sú stále viazané medzinárodným právom, ktoré im zväzuje ruky a dáva výhodu ich protivníkom.

Príkladom je konflikt medzi Izraelom a Hamasom, kde izraelská armáda čelí kritike za civilné obete, hoci Hamas zámerne operuje v hustej zástavbe a využíva taktiku „human shield“ na maximalizáciu škôd. Izrael pred útokmi na takéto ciele používa taktiky ako „Roof Knocking“ či varovanie obyvateľstva telefonátmi a letákmi, no ak dôjde k civilným stratám, je to stále Izrael, kto čelí odsúdeniu medzinárodného spoločenstva.

Dvojitý meter: Kto je agresor a kto obeť?

Medzinárodné právo sa v súčasnosti čoraz viac využíva ako politický nástroj na diskreditáciu určitých štátov, pričom iné krajiny sú ignorované. USA a ich spojenci vykonali množstvo vojenských operácií, pri ktorých zahynuli tisíce civilistov, no zďaleka nečelili takej kritike ako Izrael. Rusko v Čečensku a Sýrii používalo brutálne taktiky, ktoré by boli v prípade iných krajín považované za vojnové zločiny, no kvôli geopolitickým dôvodom nebola reakcia taká silná.

Najnovšie sa objavujú aj neoficiálne správy o masívnom útoku na pozície Hizballáhu s použitím paigerov ako útočnej zbrane, pričom existuje vážne podozrenie, že išlo o operáciu izraelskej armády. Ak by sa to potvrdilo, bolo by zaujímavé sledovať, či by sa opäť rozbehla vlna politicky motivovaných obvinení, zatiaľ čo podobné operácie iných krajín by zostali bez povšimnutia.

Nevyhnutnosť reformy medzinárodného práva

Ak má medzinárodné právo plniť svoju pôvodnú funkciu – teda zabezpečiť spravodlivosť a ochranu nevinných – musí reflektovať realitu súčasných konfliktov. To znamená jasné definovanie toho, ako by mali štáty postupovať pri boji proti terorizmu, uznanie asymetrickej povahy týchto konfliktov a predovšetkým odstránenie dvojitého metra pri posudzovaní jednotlivých prípadov. Kým sa tak nestane, medzinárodné právo bude naďalej slúžiť skôr ako nástroj politického boja než ako spravodlivý rámec pre riešenie vojnových situácií.

Príbeh Jána a Márie Konôpkovcov – odvaha v tieni smrti

30.04.2025

V období najtemnejšieho útlaku, počas nacistickej okupácie a Slovenského štátu, sa Ján a Mária Konôpkovci rozhodli postaviť sa zlu. V ich malom dome v Dolnej Súči, neďaleko Trenčína, sa stali svetlom nádeje pre židovskú rodinu, ktorú ukrývali takmer dva roky. Keď začali deportácie slovenských Židov v roku 1942, Friedmannovci, židovská rodina z okolia, sa ocitli v [...]

Meltdowny a stres u autistov: Príručka pre neautistov, ktorí si myslia, že vedia, o čom to je

29.04.2025

Pripravte sa na objavovanie neznámeho sveta, ktorý sa nachádza hneď vedľa vás – vo svete autistov, kde “meltdown” nie je náhodná kombinácia slova „melt” a „down“ (pretože nie, roztápajúci sa ľad to naozaj nie je). Čo je meltdown? Takže, predstavte si, že sa snažíte spracovať 12 vecí naraz, z toho 5 z nich sa rozpadá, 4 vám nevyšli, jedna je úplne nečakaná a [...]

Ako rozmýšľa autista: Úplne iný svet, úplne iná logika

28.04.2025

Keď chceš pochopiť autistu, zabudni na to, že jeho myseľ funguje ako verzia tvojej, len „spomalene“ alebo „nešikovne“. Nope.Autistická myseľ je ako iný operačný systém.Kým väčšina ľudí beží na Windows, autisti fičia na Linuxe – a ešte si ho aj sami naprogramovali podľa vlastného vkusu. A tu prichádzajú tri veľké piliere odlišného [...]

Vladimir Putin

Ich slovo je pre mňa zákonom. Putin podporil návrh premenovať letisko vo Volgograde na Stalingrad

30.04.2025 07:59

Volgograd sa počas druhej svetovej vojny volal Stalingrad.

India Pakistan Kashmir

India plánuje vojenský útok, tvrdí Pakistan. Islamabad tvrdí, že nastane do dvoch dní

30.04.2025 07:24

Od vyhlásenia nezávislosti v roku 1947 medzi sebou viedli Pakistan a India tri vojny.

kldr

V bojoch proti Ukrajincom padlo viac ako 600 vojakov KĽDR, tvrdí Soul

30.04.2025 07:07

Pchjongjang vyslal do bojov v ruskej Kurskej oblasti 18-tisíc vojakov.

Filip Tadeáš Holzer

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 118847x
Priemerná čítanosť článkov: 1177x

Autor blogu

Kategórie