Úvaha nad odchodom mladých do zahraničia

Odchod mladých Slovákov do zahraničia je jav, ktorý nemožno ignorovať. Nie je to len otázka ekonomiky, ale aj mentality, hodnôt a perspektívy do budúcnosti. Tento odliv talentov je dôsledkom hlbších spoločenských problémov, ktoré nemožno odbiť len slovami o „lepších platoch“. Mnohí mladí odchádzajú, lebo majú pocit, že doma nemajú šancu žiť taký život, aký by si predstavovali.

1. Hľadanie väčšej otvorenosti a tolerancie

Slovensko je vnímané ako konzervatívna krajina, kde sú tradičné hodnoty silno zakorenené v spoločnosti. To samo osebe nemusí byť problém, avšak často sa prejavuje aj netoleranciou voči menšinám, odlišným názorom či životným štýlom. Mladí ľudia, ktorí majú iné hodnoty, sa často cítia nepochopení a neakceptovaní. Zatiaľ čo v západnej Európe či v Amerike nájdu prostredie, kde sa môžu slobodne prejaviť a kde sa nebudú cítiť „mimo“, na Slovensku môžu narážať na neochotu diskutovať o dôležitých spoločenských témach.

2. Ekonomická a pracovná neistota

Aj keď Slovensko nie je v katastrofálnej ekonomickej situácii, mnohí mladí ľudia vnímajú pracovný trh ako nespravodlivý. Korupcia, rodinkárstvo a klientelizmus spôsobujú, že kvalitní ľudia často nemajú rovnaké príležitosti ako tí, ktorí majú „správne kontakty“. V zahraničí cítia, že ich úspech závisí viac od ich schopností a snahy, než od známostí a politických väzieb.

3. Nedostatok perspektívy a inovácie

Mladí nechcú stagnovať v priemernosti. Slovensko síce má šikovných ľudí, no podpora inovácií, startupov a kreatívneho priemyslu je stále slabá. Kto chce tvoriť niečo nové, často odchádza tam, kde sú lepšie podmienky na rast. Najlepšie mozgy krajiny odchádzajú do Berlína, Londýna či Prahy, kde nájdu nielen financie, ale aj mentalitu otvorenú zmenám.

4. Nedôvera voči štátu a systému

Ľudia dnes nechcú žiť v krajine, kde cítia, že ich hlas nič neznamená. Politická situácia na Slovensku je často chaotická, populizmus a extrémizmus sú na vzostupe a mladí majú pocit, že ich budúcnosť je len v rukách tých, ktorí sa o ich generáciu vôbec nezaujímajú. Hlasovanie „nohami“ je preto často ich spôsobom, ako vyjadriť nespokojnosť.

5. Chcú len viac? Nie, chcú normálne žiť

Mnohí kritici hovoria, že mladí len „utekajú za lepšími peniazmi“. To je zjednodušenie. Nie každý chce byť milionár – ale každý chce mať možnosť dôstojne žiť, nebyť nervózny z každej faktúry a vidieť pred sebou budúcnosť. Ak im to iné krajiny ponúkajú v kombinácii s väčšou slobodou, je prirodzené, že sa rozhodnú odísť.

A čo s tým?

Riešenie nie je jednoduché, ale kľúčom je vytvoriť prostredie, kde sa mladí budú cítiť vážení a kde budú môcť naplno rozvinúť svoj potenciál. Slovensko potrebuje menej byrokracie, viac podpory inovácií, férovejší trh práce a spoločnosť, ktorá sa nebojí diskusie o budúcnosti. Kým sa toto nezmení, odchody budú pokračovať.

Možno je čas prestať sa pýtať, prečo mladí odchádzajú, a začať sa pýtať, čo môžeme urobiť, aby chceli zostať.

Únos Bibasovcov: Hamas a civilisti ako spolupáchatelia ohavného zločinu

20.02.2025

Siedmeho októbra 2023 bol svet svedkom nesmierne krutého a ohavného zločinu. Štvorročný Ariel Bibas, jeho deväťmesačný brat Kfir a ich matka Shiri Bibas boli unesení počas teroristického útoku Hamasu na Izrael. Unos, ktorý vykonali členovia Hamasu spolu s civilistami z Gazy, opäť odhalil skutočnú tvár tejto teroristickej organizácie – neľútostnú, cynickú a [...]

Rovnosť príležitostí: Kde sa stráca skutočná spravodlivosť?

20.02.2025

V dnešnom svete je otázka rovnosti príležitostí považovaná za kľúčovú hodnotu, ktorú by sme mali ako spoločnosť sledovať. Avšak, hoci sa táto téma často prezentuje v pozitívnom svetle, realita ukazuje, že sme čelili a naďalej čelíme mnohým prekážkam, ktoré zabraňujú dosiahnutiu skutočnej rovnosti. A nie sú to len externé faktory, ktoré nás brzdia – niektoré [...]

Verejná diskusia s nebezpečnými názormi: Snaha o delegitimizáciu slobody slova a podpora extrémizmu

19.02.2025

V posledných dňoch sa na Slovensku objavila informácia o verejnej diskusii, ktorú organizuje Inštitút sociálnych občianskych perspektív (ISOP) a na ktorej sa má zúčastniť aj Daniel Bombic, známy aj pod pseudonymom Danny Kollár. Táto udalosť však nie je obyčajnou diskusiou – ide o nebezpečnú platformu na šírenie extrémistických myšlienok, polarizáciu spoločnosti a [...]

fico, šimečka

Prinesli by predčasné voľby väčšiu stabilitu? Hrozí pat, hlásia experti. Smer ani PS nedokážu zostrojiť vládu

21.02.2025 06:15

Prieskumy ukazujú, že žiadna strana nemá na to, aby v prípade predčasných volieb zložila fungujúcu vládu

Kaja Kallasová

Kallasová: Rusko nechce mier. Macron: Zelenskyj bol zvolený v slobodných voľbách, Putin nie

21.02.2025 06:00

Kontakty medzi zástupcami Spojených štátov a Ruska ukazujú, že Moskva sa stále nevzdala svojich územných cieľov na Ukrajine, tvrdí Kallasová.

Putin

Sabotáže riadené z Kremľa? Európa musí Rusku nakresliť červené čiary, tvrdí expert

21.02.2025 06:00

Rusko Európe odkazuje, že pozná jej slabé miesta a je pripravené spôsobiť jej skutočné škody, keď nepristúpi na jeho požiadavky.

Filip Tadeáš Holzer

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 70966x
Priemerná čítanosť článkov: 1391x

Autor blogu

Kategórie