Európa v pasci vlastných ilúzií: Je čas na obchodný cech namiesto politickej únie?

Európska únia sa nachádza v hlbokej kríze, ktorú si ešte sama odmieta priznať. Kým sa Brusel snaží udržať pri živote myšlienku federalizovanej Európy a presadzuje čoraz agresívnejšiu reguláciu pod rúškom Green Dealu, realita je neúprosná: Európa ekonomicky zaostáva, politicky sa triešti a strategicky prehráva.

Ukrajinská vojna odhalila fatálnu závislosť EÚ od vonkajších hráčov – bez USA by bol Kyjev dávno porazený, bez Číny by sa európsky priemysel dusil bez surovín a bez Ruska sme sa síce zaobišli, ale za cenu drastického nárastu cien energií. A do toho všetkého EÚ sama podkopáva vlastnú konkurencieschopnosť radikálnymi zelenými reguláciami, ktoré likvidujú priemysel skôr, než existuje plnohodnotná alternatíva.

Čo ak je však celá koncepcia EÚ ako politickej únie chybná? Čo ak je lepší model voľného obchodu, kde by si národy zachovali suverenitu, ale zároveň mali prístup na jednotný trh bez bruselskej byrokracie?

Nový model: Európsky obchodný cech

Predstavme si novú Európu, kde by obchod nebol riadený politikmi, ale nezávislým cechom prístavov a kľúčových dodávateľov. Namiesto politického centrizmu Bruselu by sme mali sieť významných európskych prístavov – Rotterdam, Hamburg, Marseille, Gdaňsk, Pireus – ktoré by kolektívne vyjednávali obchodné dohody s USA, Čínou či Indiou. Bez štátov, bez politikov, bez regulácií.

Tento systém by mal niekoľko zásadných výhod:
🔹 Žiadna byrokracia – Rozhodujú ekonomické subjekty, nie politici s vlastnými agendami.
🔹 Obchodná flexibilita – Každý štát by sa mohol pridať bez straty suverenity.
🔹 Skutočná konkurencieschopnosť – Európa by sa mohla postaviť proti USA a Číne efektívne, nie cez regulácie, ale cez ekonomickú silu.

Prístavy by fungovali ako obchodné centrá, ktoré by vyjednávali podmienky pre všetkých členov. Štáty by nezasahovali, len by poskytovali infraštruktúru. Krajiny ako Slovensko by boli motivované budovať riečne prístavy na Dunaji, čím by sa otvorili svetovému obchodu bez nutnosti byť súčasťou EÚ v jej dnešnej podobe.

Koniec európskej utópie?

EÚ už teraz nestíha. USA a Čína si medzi sebou delia svetovú ekonomiku, zatiaľ čo Európa sa utápa v reguláciách a ilúziách o ekologickej dominancii. Green Deal síce znie dobre v akademických kruhoch, ale v realite robí európske firmy nekonkurencieschopnými.

Je však dôležité zdôrazniť, že Európska únia ako projekt spoločného trhu je správna myšlienka. Spolupráca, voľný obchod a ekonomická integrácia majú zmysel. Problém nastáva v momente, keď sa z pôvodnej hospodárskej spolupráce stáva centralizovaný byrokratický moloch, ktorý diktuje jednotnú politiku celej Európy bez ohľadu na špecifiká jednotlivých krajín.

Nie som zástancom vystúpenia Slovenska z EÚ, ale vnímam jej súčasnú podobu ako nefunkčnú. Byrokracia a politická unifikácia Európy nie sú riešením – naopak, sťažujú hospodársky rozvoj a konkurencieschopnosť. Ak si máme zachovať ekonomickú silu, musíme sa zbaviť politického balastu. Európa nepotrebuje federalizáciu, potrebuje efektívny obchod.

Je na čase položiť si otázku: Chceme byť ďalším socialistickým skanzenom, alebo sa vrátime k osvedčeným obchodným princípom, ktoré z Európy urobili svetovú veľmoc? Odpoveď by mala byť jasná.

Logika ako svedomie: Morálka autistov

17.04.2025

Každý, kto pozná sci-fi seriály, si pamätá pána Spocka. Chladného, vypočítavého a logického muža bez emócií. Spolieha sa na logiku a dosť často nerozumie nikomu z kolegov. A máloktorý kolega či divák ho pochopí. Ale to neznamená, že mu niečo chýba. Znamená to, že funguje inak.A práve tento „iný spôsob fungovania“ je základom autistickej morálky – javu, [...]

Autizmus ≠ stopka. Autizmus = kľúč.

16.04.2025

Vysokofunkční autisti nie sú zlomené súčiastky. Sú špeciálne kalibrované prístroje, ktoré potrebujú správne prostredie, aby naplno fungovali. Ich myslenie je často analytické, neštandardné a mimoriadne detailné. Vidia veci, ktoré iným unikajú – ale práve pre túto výnimočnosť im svet často nastavuje prekážky. A tu prichádza hlavná výzva:Ako integrovať [...]

Tolerancia k nenávisti: Lucia Yar a falošný pokrok

12.04.2025

Lucia Yar, europoslankyňa za Progresívne Slovensko, sa ocitla v centre pozornosti kvôli svojej spolupráci s osobami ako Dominik Radler a Vladimír Olej, ktorí sú známi svojimi kontroverznými a nebezpečnými názormi. Títo muži sú v politickej sfére spájaní s extrémistickými a často antisemitskými postojmi, čo vyvoláva otázky o Yarovej neochote jasne sa od nich dištancovať. [...]

India, budova, zrútenie

Pri páde poschodovej obytnej budovy zahynulo v Indii 11 ľudí

19.04.2025 17:14

Záchranári z trosiek vytiahli 11 živých osôb.

SR Trenčín autobusová stanica rekonštrukcia TNX

Zákazka na 10 rokov za pol miliardy eur. Trenčín autobusového dopravcu nenašiel

19.04.2025 15:43

Kraj vyhlási v najbližších týždňoch nové verejné obstarávanie.

rakúsko, viedeň, polizei

Vo Viedni skupina mladistvých zbila a okradla 19-ročného Čecha

19.04.2025 15:26

Incident sa odohral v ulici Rotenturmstrasse v samom centre rakúskeho hlavného mesta.

Vojna na Ukrajine, Cherson, húfnica

Ani guľka Zelenskému. Trump údajne nové zbrane Ukrajine už nepošle

19.04.2025 14:50

Európa takisto od USA nemá uistenie, že Washington bude pokračovať v zdieľaní spravodajských informácií s Ukrajinou.

Filip Tadeáš Holzer

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 89
Celková čítanosť: 108323x
Priemerná čítanosť článkov: 1217x

Autor blogu

Kategórie