V čase, keď sa verejná diskusia čoraz častejšie mení na slovné šikanovanie, osočovanie či rovno propagáciu nenávisti, je dôležité si pripomenúť: sloboda slova nie je ospravedlnením pre každé slovo. Nie je to výkrik do tmy, ale zodpovednosť vo svetle spoločnosti. Jej sila nie je v tom, že si môžeme povedať všetko, čo nám napadne, ale že vieme, kedy mlčať, kedy počúvať a kedy hovoriť s úctou.
Sloboda slova áno, ale v rámci civilizácie
Spoločenská konvencia – tá často vysmievaná „politická korektnosť“ – nie je náhubok. Je to neviditeľný, ale pevný rámec, vďaka ktorému sa nehádam päsťami, ale slovami. Ak sa v diskusii uchýlime k urážkam na pôde národnosti, viery či etnickej príslušnosti, prestávame diskutovať – začíname útočiť. To už nie je názor, to je hnev bez formy.
Každá moderná spoločnosť – a najmä demokratická – stojí na pluralite pohľadov. Ale zároveň na hraniciach, ktoré chránia ľudskú dôstojnosť. Práve tieto hranice robia rozdiel medzi názorom a nenávistným prejavom. Nie všetko, čo je povedané nahlas, je hodné vypočutia. Slová majú váhu. A niekedy sú ťažšie než kameň.
Kritika áno, kolektívna vina nie
V každej kríze – či už ide o vojenský konflikt, politickú roztržku alebo ekonomickú katastrofu – hrozí, že začneme zovšeobecňovať a hľadať „vinníka“ podľa pôvodu, viery alebo identity. História nás však učí, že práve takéto zjednodušenia viedli k tým najväčším tragédiám. Holokaust, genocídy, pogromy – všetky začali slovami. A tie slová mali presne ten istý tón, aký dnes znova počujeme v online diskusiách.
Kritizovať štát, politiku, vojenské kroky – to je zdravé. To je dokonca nutné. Ale tvrdiť, že všetci Židia sú zodpovední za rozhodnutia izraelskej vlády, je rovnako absurdné, ako tvrdiť, že všetci Rusi sú zodpovední za Putinove vojny. Alebo že každý kresťan nesie zodpovednosť za križiacke výpravy.
Rešpekt nie je slabosť. Je to disciplína.
Umenie diskutovať znamená neponižovať iného, ani keď s ním nesúhlasíme. Práve v tom sa pozná kultúrna spoločnosť: nie podľa toho, ako sa správa k tým, s ktorými súhlasí, ale k tým, s ktorými nesúhlasí zásadne.
To, že niekto vyzýva na rešpekt k ľudskej dôstojnosti – či už ide o Židov, Palestínčanov, Ukrajincov, Rómov, LGBT+ ľudí alebo kohokoľvek iného – neznamená, že „útočí“ na niekoho iného. Znamená to len to, že rozumie, ako nebezpečné je mlčať v čase, keď sa slová menia na zbrane.
Na záver: slovo nie je zbraň, ak ho nepoužiješ ako nôž
Kto útočí osobne, útočí preto, že stratil vecný základ. Kto uráža, priznáva, že nevie argumentovať. A kto podsúva kolektívnu vinu, ukazuje, že sa neprihovára partnerovi v diskusii, ale buduje si nepriateľa.
Diskusia nie je bitka. Je to dialóg. A ten sa nevedie z barikády, ale z miesta, kde vládne jazyk rešpektu, nie hnevu.
..." Holokaust, genocídy, pogromy –... ...
...."Ale tvrdiť, že všetci Židia sú... ...
Celá debata | RSS tejto debaty