Na dosah mieru: Pokusy o dohodu medzi Izraelom a Palestínou, ktoré takmer zmenili dejiny

Konflikt medzi Izraelom a Palestínou patrí medzi najkomplexnejšie a najdlhšie trvajúce spory moderného sveta. No aj napriek desaťročiam krviprelievania, nenávisti a vzájomnej nedôvery sa niekoľko ráz zdalo, že mier je na dosah. V tomto článku sa ponoríme do piatich historicky najvážnejších pokusov o dosiahnutie mierovej dohody medzi Izraelom a Palestíncami — pokusov, ktoré takmer prepísali dejiny Blízkeho východu.


1. Dohody z Osla (1993 – 1995)

Iniciátor: Nórska diplomacia a izraelskí aj palestínski mierový aktivisti, s podporou izraelského ministra zahraničných vecí Shimona Peresa a palestínskeho vyjednávača Ahmeda Qureiu.

Prečo? Po vyčerpávajúcej prvej intifáde a globálnych tlakoch na ukončenie konfliktu sa naskytla výnimočná diplomatická príležitosť na nepriame rokovania mimo pozornosti verejnosti.

Kontext: V deväťdesiatych rokoch dochádzalo k vyčerpaniu oboch strán z prvej intifády (1987–1993). Prostredníctvom tajných rokovaní v nórskom Osle sa podarilo Izraelu a Organizácii za oslobodenie Palestíny (PLO) dosiahnuť prielom.

Hlavné body dohody:

  • Vzájomné uznanie Izraela a PLO.
  • Vznik Palestískej samosprávy s obmedzenou autonómiou v Gaze a na častiach Západného brehu.
  • Záväzok o rokovaní o konečnom statuse sporných oblastí.

Prečo to zlyhalo? Proces bol krehký a čelil silnému odporu z oboch strán. V roku 1995 bol izraelský premiér Jicchak Rabin zavraždený krajne pravicovým Izraelčanom. Dôvera medzi stranami sa rozpadla, a násilie opäť nabralo na obrátkach.


2. Camp David Summit (2000)

Iniciátor: Prezident USA Bill Clinton.

Prečo? Clinton sa pokúsil zanechať silný diplomatický odkaz pred koncom svojho prezidentského obdobia. Zároveň chcel využiť momentum po relatívne pokojnom období v regióne.

Kontext: Premiér Ehud Barak sa rozhodol urobiť odvážny krok a spolu s prezidentom Billom Clintonom a Jásirom Arafatom rokovali v Camp Davide.

Návrh Izraela:

  • Približne 91 % Západného brehu + časť Gazy.
  • Výmena území na kompenzáciu záborov.
  • Rozdelenie Jeruzalema (východná časť pre Palestíncov).
  • Obmedzený návrat utečencov.

Prečo to zlyhalo? Arafat ponuku odmietol. Obával sa, že by dohoda neuspokojila palestínsky národ, najmä v otázke návratu utečencov a suverenity nad Chrámovou horou. Clinton sa vyjadril, že Arafat „zmeškal svoju životnú príležitosť.“


3. Taba (2001)

Iniciátor: Izraelský premiér Ehud Barak, v snahe zachrániť, čo sa dalo z neúspešného Camp Davidu.

Prečo? Barak si uvedomoval, že bez pokroku hrozí ďalšie kolo násilia. Chcel využiť posledné dni svojej funkcie na uzatvorenie dohody.

Kontext: Rok po Camp Davide sa rozhovory obnovili v egyptskej Tabe. Strany sa dostali ešte bližšie k dohode.

Pokrok:

  • Izrael navrhol až 97 % Západného brehu.
  • Reálna šanca na de facto rozdelenie Jeruzalema.
  • Riešenie utečencov s medzinárodnou pomocou.

Prečo to zlyhalo? Voľby v Izraeli priniesli na čelo Ariel Šarona, ktorý bol voči Palestínčanom nekompromisný. Rokovania skončili bez podpisu, hoci v dokumente obaja vyjednávači uviedli, že boli „nikdy tak blízko“ dohody.


4. Annapolis (2007)

Iniciátor: Prezident USA George W. Bush.

Prečo? Po rokoch ignorovania konfliktu sa Bush rozhodol pokúsiť sa o diplomatický prielom v závere svojho údradu, najmä po fiasku v Iraku.

Kontext: USA pod vedením prezidenta Georgea W. Busha sa pokúsili znovu naštartovať proces. Izrael reprezentoval premiér Ehud Olmert, Palestínsku samosprávu prezident Mahmúd Abbás.

Hlavné body rokovaní:

  • Hraničné územie: výmena osád za iné územia.
  • Jeruzalem: rozdelenie města.
  • Úcelové riešenie problému utečencov.

Prečo to zlyhalo? Olmert čelil korupčným obvineniam a stratil politickú silu. Navyše, Palestínske územie bolo rozdelené — na Západnom brehu vládol Fatah, v Gaze Hamas, ktorý rokovania odmietal.


5. Kerryho iniciatíva (2013–2014)

Iniciátor: Americký minister zahraničných vecí John Kerry.

Prečo? Kerry veril, že diplomatické okno je ešte otvorené a silno veril v možnosť obojstrannej dohody. Vytvoril intenzívny harmonogram rokovaní a aktívne cestoval medzi stranami.

Kontext: Minister zahraničných vecí USA John Kerry strávil vyčerpávajúce mesiace sprostredkovaním rokovaní medzi Netanjahuom a Abbásom.

Rokovania:

  • Hlboké, ale neverejné.
  • Riešili sa všetky kľúcové otázky: hranice, Jeruzalem, utečenci, uznanie Izraela.

Prečo to zlyhalo? Zásadné rozpory pretrvali. Izrael nechcel pristúpiť na plné stiahnutie z okupovaných území, Palestínčania odmietli uznať Izrael ako židovský štát. Hamas zostal mimo rokovaní.


Záver:

Každý z týchto pokusov predstavoval šancu na prelom, no každý aj odhalil hľbku problémov, ktoré delia Izrael a Palestínu. Otázky ako suverenita Jeruzalema, právo na návrat, bezpečnostné záruky a samotné uznanie sú ešte stále nerozlúštené.

Keby však niektorý z týchto pokusov prešiel, svet by dnes mohol vyzerať inak — a možno by na miestach, kde dnes dunia bomby, zaznievali detské smiechy.

Odpoveď na mediálny útok extrémne ľavice

11.05.2025

Priatelia, dnes som sa rozhodol reagovať na nedávne hejtovanie, ktoré sa objavilo v rámci politickej diskusie. Niekto ma označil za „fašistu“ len preto, že sa nehodlám podriadiť súčasnej radikálnej ľavicovej politickej agende, ktorá vo svojej čistote neakceptuje nič mimo jej striktne definovaných hraníc. Tento štítok mi bol pripísaný, keď som sa odvážil otvorene a [...]

Odkaz Organizácii Front

10.05.2025

Len nedávno sa ku mne dostal komentár organizácie Front, takže svoj článok napíšem v trochu inom duchu, ako je u mňa zvykom. Prečo? Pretože existuje jeden zaručený spôsob, ako dnes skončiť na čiernej listine verejného diskurzu:Nesúhlasiť s ľuďmi, ktorí si monopolizovali morálnu nadradenosť. Nie, vážne. Nepotrebujete mať potetovaného Hitlera na hrudi, ani nosiť [...]

V tieni propagandy: Prečo by sme mali byť opatrní pri hodnotení izraelských operácií v Gaze

09.05.2025

Konflikt medzi Izraelom a Hamasom je jednou z najtragickejších a zároveň najkomplexnejších kríz súčasnosti. Na sociálnych sieťach aj v médiách sledujeme dennodenný príval správ, videí a štatistík — no málokedy sa kladieme otázku: Od koho tieto informácie pochádzajú? Kto ich overil? A čo ak sú zneužívané ako súčasť vojnového boja o verejnú mienku? Jedným z [...]

Trenčín / Nemocnica / Fakultná nemocnica /

Polícia odmietla trestné oznámenie na exriaditeľa Fakultnej nemocnice v Trenčíne

12.05.2025 16:31

FN v Trenčíne vlani podala trestné oznámenie na bývalé vedenie nemocnice v súvislosti s údajne podozrivými nákupmi pri piatich zákazkách.

SR Bratislava MŽP Budaj ŠTB spolupráca BAX

Polícia mala obviniť exministra Jána Budaja

12.05.2025 15:49

Vyšetrovateľ osobu obvinil za pokračujúci zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

kolóna, Strečno

Nehoda pri Strečne paralyzovala dopravu, zablokované ostali oba jazdné pruhy

12.05.2025 15:42

Cesta je neprejazdná a tvoria sa kolóny.

šimečka

Progresívne Slovensko vyzýva Fica, aby si cestu do Moskvy preplatil zo svojich peňazí

12.05.2025 15:30

Ak išiel za ruským prezidentom Vladimirom Putinom ako predseda Smeru, má mu cestu zaplatiť strana Smer.

Filip Tadeáš Holzer

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 109
Celková čítanosť: 126414x
Priemerná čítanosť článkov: 1160x

Autor blogu

Kategórie