Kritika extrémistickej literatúry

Nie je potrebné čítať všetko, čo má formálne znaky knihy. Kognitívne preťaženie informáciami je reálny fenomén (Miller, 1956; Sweller et al., 2011), a preto je legitímne zavádzať selekčné filtre na základe verejne dostupných informácií o autorovi. V prípade autorov ako Ľuboš Blaha a Marián Magát sa dá z dostupných dát vyvodiť dostatočne spoľahlivý predikčný model ich textovej produkcie bez nutnosti čítania ich diel.

Ľuboš Blaha dlhodobo prezentuje ideologicky rigidné názory, ktoré kombinujú dogmatický marxizmus s relativizáciou totalitných režimov. Je autorom publikácií ako „Socializmus 21. storočia“, „Antiglobalista“, „Che Guevara: revolucionár a romantik“ a „Lenin: Človek, revolucionár, legendy“. Ide o práce, ktoré nesmerujú k epistemologickému pokroku, ale k reprodukcii ideologických naratívov. Blaha často používa rétorické prostriedky ako ad hominem, strawman argumenty a whataboutizmus, čo sú klasické logické klamy (Copi et al., 2014), čím degraduje hodnotu verejnej diskusie. Jeho oslavné postoje k čínskemu autoritárskemu modelu sú v rozpore s dátami o stave ľudských práv v tejto krajine (Human Rights Watch, 2023).

Marián Magát je autorom knihy „Židokracia“ (2020), v ktorej propaguje antisemitizmus a konšpiračné teórie o údajnej židovskej nadvláde nad svetom. Ide o dielo, ktoré napĺňa znaky extrémistickej ideológie a ktoré bolo predmetom súdneho konania. V roku 2024 bol Magát právoplatne odsúdený na šesť rokov odňatia slobody za extrémizmus a súčasťou trestu bolo aj prepadnutie viacerých jeho kníh. Obsah jeho tvorby odporuje základným princípom vedeckého poznania, ktoré vyžaduje falsifikovateľnosť hypotéz (Popper, 1959) a epistemickú čestnosť.

Vedecký výber literatúry by mal byť založený na kritériách ako:

  1. Reputácia autora v odbornej komunite (Hirschov index, počet citácií)
  2. Prítomnosť peer-review procesu
  3. Argumentačná konzistencia a absencia logických klamov
  4. Etický rámec práce v súlade s ľudskoprávnymi normami

To neznamená, že literatúra musí byť výhradne akademická. Pre bežných čitateľov má hodnotu aj kvalitná literatúra faktu, beletria, fantasy či iné žánre, pokiaľ spĺňajú základné požiadavky na intelektuálnu poctivosť, estetickú hodnotu a prínos k individuálnemu alebo spoločenskému rastu. Knihy ako „Sapiens“ od Yuvala Noaha Harariho, „1984“ od Georgea Orwella či „Pán prsteňov“ od J. R. R. Tolkiena predstavujú príklady diel, ktoré nielenže kultivujú jazyk a predstavivosť, ale aj podnecujú kritické myslenie a diskusiu o základných hodnotách spoločnosti.

Kultúrna produkcia má význam iba vtedy, ak prispieva k rozširovaniu poznania, kritickému mysleniu a spoločenskej diskusii. Diela, ktoré vedome šíria dezinformácie, nenávisť a manipulujú verejnosť, nespĺňajú tieto kritériá. To, že sú vydané v knižnej forme, nezvyšuje ich epistemickú hodnotu.

Záver: Čítať knihy ako „Židokracia“ alebo oslavné eseje o totalitných ideológiách nie je prejavom otvorenosti, ale epistemickej naivity. V prostredí preťaženej informačnej ekonomiky má legitímne miesto filtrácia zdrojov na základe verejných dát a overiteľných faktov. Sloboda prejavu nie je zárukou pravdivosti. A nie každá kniha je hodná intelektuálnej investície. Sloboda slova nie je neobmedzená hodnota – mala by byť sprevádzaná intelektuálnou zodpovednosťou, osobnou integritou a vedomím následkov. Tí, ktorí sa na ňu odvolávajú, by mali byť zároveň pripravení niesť dôsledky za jej zneužitie.

Kultúra nie je zbraň, pán Blaha. A klamstvo nie je názor.

18.05.2025

Nepotrebujem čítať knihy Ľuboša Blahu. Nie preto, že by som odmietal iný názor – ale preto, že viem čítať realitu. A v nej sú jeho verejné výroky presne tým, pred čím nás desiatky rokov varovali sociológovia, psychológovia aj historici. Je to klasický prípad rétoriky, ktorá nahrádza pravdu dojmom, fakty sugestívnou emóciou a morálku cynickým relativizmom. Blaha si [...]

Na dosah mieru: Pokusy o dohodu medzi Izraelom a Palestínou, ktoré takmer zmenili dejiny

12.05.2025

Konflikt medzi Izraelom a Palestínou patrí medzi najkomplexnejšie a najdlhšie trvajúce spory moderného sveta. No aj napriek desaťročiam krviprelievania, nenávisti a vzájomnej nedôvery sa niekoľko ráz zdalo, že mier je na dosah. V tomto článku sa ponoríme do piatich historicky najvážnejších pokusov o dosiahnutie mierovej dohody medzi Izraelom a Palestíncami — pokusov, [...]

Odpoveď na mediálny útok extrémne ľavice

11.05.2025

Priatelia, dnes som sa rozhodol reagovať na nedávne hejtovanie, ktoré sa objavilo v rámci politickej diskusie. Niekto ma označil za „fašistu“ len preto, že sa nehodlám podriadiť súčasnej radikálnej ľavicovej politickej agende, ktorá vo svojej čistote neakceptuje nič mimo jej striktne definovaných hraníc. Tento štítok mi bol pripísaný, keď som sa odvážil otvorene a [...]

David Lammy

Pre izraelskú ofenzívu v Gaze Británia prestala rokovať o obchodnej dohode

20.05.2025 17:58

Okrem toho sa Londýn rozhodol uvaliť sankcie na izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu.

eštok, SLAK, krízový štáb

Od polnoci sa zrušia kontroly na hraniciach v súvislosti so slintačkou a krívačkou

20.05.2025 17:39

Mimoriadne opatrenia však budú naďalej platiť v ohniskách nákazy tohto ochorenia, povedal po zasadnutí Ústredného krízového štábu minister Šutaj Eštok.

Austrália snemovňa siete sociálne deti zákaz

V Španielsku po masívnom výpadku elektriny skolabovala sieť, tiesňová linka nebola dostupná

20.05.2025 17:31

Išlo o čiastočný výpadok pevnej telefónnej a internetovej siete španielskeho telekomunikačného gigantu.

raši,  Čao Le-ťim

Raši v Pekingu: Slovensko posilňuje strategické partnerstvo s Čínou. Ocenil aj mierovú iniciatívu

20.05.2025 17:00

Raši rokoval s predsedom čínskeho parlamentu. Potvrdil, že Slovensko sa hlási k politike jednej Číny.

Filip Tadeáš Holzer

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 128966x
Priemerná čítanosť článkov: 1162x

Autor blogu

Kategórie